Bebeklerde Pişik Tedavisi

. Bebeklerde pişiğe bitkisel çözümler! Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir?
Pişik, bebeklerimizin sık bir şekilde meydana gelen cilt problemleri arasında kendini göstermektedir. Ancak, krem ya da merheme nazaran pişik sorununu ortadan kaldırması açısından birebir etki gösterebilen tamamen doğal ve bitkisel yöntemler vardır. Tahrişe sebep olan bebeklerimizde pişiğe bitkisel çözümler nelerdir?
YAŞAM Metin Boyutu
Bebeklerde pişiğe bitkisel çözümler! Bebeklerde pişik nasıl geçer?

Pişik, oldukça hassas ve yumuşak bir cilt yapısına sahip olan bebeklerimizde oluşum gösteren, çoğu durumda da canının acımasına sebep olan cilt problemlerindedir. Bebeklerin cildinde tahrişe neden olan pişik, genellikle bebeğin popo, kasığın etrafı ve dış cinsel organı çevresinde meydana geliyor. Hafif kabartılı bir kızarıklık şeklinde görülen pişiği krem ya da merhem gibi unsurlar kimi durumda tamamen ortadan kaldırabilme konusunda yetersiz kalmakta ya da geç etki gösterdiği görülmektedir. Ancak, bebeklik döneminde başta hijyenik koşulların sağlanamaması olmak üzere çeşitli sebeplerden ötürü sıklıkla ortaya çıkan pişiği birebir etki gösterecek doğal ve bitkisel yöntemler vardır. Peki, pişik sorununu yok edebilmek için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bebeklerde pişiğe bitkisel çözümler nelerdir? Bebeklerde pişik nasıl geçer?
BEBEKLERDE PİŞİĞE BİTKİSEL ÇÖZÜMLER NELERDİR? BEBEKLERDE PİŞİK NASIL GEÇER?
Bebeklerde pişiğe iyi gelecek yöntemlerin listesi şu şekildedir:
1)Bir damla lavanta ya da gül yağını şeftali çekirdeği yağı ile seyreltin. Elde edilen karışım çocuğumuzun bez bağlanılan yerine sürülür. Bu şekil­de isilik oluşumu da önlenmiş olunur.
2)Zeytinyağı, bademyağı, E vitamini yağı, sarımsak yağı, aloevera jeli ayrı ayrı bölgeye uygulanabilir.
3)Bölgeyi temizlerken hercai menekşe çayını kullanabilirsiniz. Eğer pişiğin iltihaplı şekilde görülme durumu varsa 1 damla kadar çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Sonra bölge iyice kurulanmalıdır.
4)Mısır nişastası, bebeğimizin cildindeki fazla nemi emerek bebeklerde pişiğin geçmesine yardımcı olumaktadır.
5)Papatya ile demlenmiş çayla yıkanır. Sulandırılmış papatya çayı idrardaki asit oluşumunu önler. Şeker içermeyen bitki­sel çaylar içilmelidir.
6)En etkili yöntem saf zeytinyağını kavurup, bir kapta saklamak ve sabah akşam koruma amaçlı sürmektir.
7)Pişikli bölgeye yumurta akı sürülebilir. Çocuğun altına bez bağlamak için yumurta akının kuruması beklenir. Yumurta akı cildi rahatlatır.
8)Ceviz yapraklarının kaynatılarak çay yapıldıktan sonra ılık olarak pamuk yardımıyla tahriş bölgeye sürülür.
9)Kızarıklık olan bölgöye hindistan cevizi yağı ya da balık yağı sürülür.
10)Taze yoğurt bölgeye sürülürse yatıştırır ve iyileştirir. Bu şekilde pişiğin diğer bölgelere ya­yılması da önlenmiş olur.
11)Sirke, cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı en etkili maddelerdendir. 1 su bardağı suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi katıp iyice karıştırın. Bebeğinizin bezini değiştirmeden bu karışımla bebeğin pişik olan yerlerini nazikçe silin.
12)Bir diğer etkili yöntem ise, sarı kantaron yağıdır. Yaralarda ve pişiklerde oldukça sık tercih edilmektedir.
13)Vazelin ve mısır nişastası karıştırılarak yapılan hamuru bölgeye sürebilrsiniz.
14)Enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olarak ve cildi rahatlatan anne sütü, bebeklerde pişiği geçirmenin en etkili ve kolay yoludur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir