Hipertansiyon nedir neden olur?

Hipertansiyon nedir neden olur?
Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasına denir.

Sağlık
Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülmektedir önemli bir sağlık problemidir. Tedavi edilmediği sürece kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara sebep olur; bu nedenle mutlaka erken dönemde teşhis edilmelidir.
Hipertansiyon 2 ayrı şekilde sınıflandırılabilir. Bunlar;
1. Birincil(Esansiyel) Hipertansiyon
Hipertansiyon vakalarının %90’ı nedeni bilinmediğinden Birincil (Esansiyel) Hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Bilinen kesin bir sebebi ise yoktur.
2. İkincil Hipertansiyon
– Böbrek hastalığı (böbrek doku ve damarlarında bozukluk),
– Böbrek üstü bezlerinin çeşitli hastalıkları,
– Bazı ilaçlar(doğum kontrol hapları; kortizon, soğuk algınlığı ilaçları v.s),
– Gebelik,
– Beyin tümörü veya kafa içi basıncın artması,
– Ve alkol kullanımı gibi çeşitli sebeplere bağlı olabilir.
HİPERTANSİYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Yüksek tansiyon hastalığının belirtileri, sabahları ense bölgesinde hissedilen ağrı, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, sersemlik hissi, baş ağrısı, sık idrara çıkma olabilmektedir. Daha da önemlisi; tansiyon yüksek, hatta çok yüksek olduğu halde bazı hastalarda hiç bir şikayet olmayabilir.
Hastalar yıllarca bu hastalığı fark etmeden yaşayabilir ve hastalığın yaptığı hasarlar(kalp yetersizliği, felç, böbrek yetersizliği vs) ile karşımıza gelebilmektedir. Bu yüzden, orta yaş grubundan itibaren hiç değilse yılda en az 1 defa tansiyon kontrolü yaptırmanızda fayda vardır.
HİPERTANSİYONUN VÜCUDA ZARARLARI NELERDİR?
– Ateroskleroz(Damar sertliği)
– Beyin kanaması ve felç
– Kalp krizi ve yetmezliği
– Gözlerde görme kaybı
– Böbrek hasarı gibi hastalıklar kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır ve ömrünü kısaltır.
HİPERTANSİYON TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
Evet edilebilir. Fakat hipertansiyon tedavisi ömür boyudur, tedavide kullanılan ilaçlarla kan basıncı normal sınırlara düşer, ancak tedavi kesilirse kan basıncı yine eski değerlerine ulaşmaktadır. Bu sebeple tedaviye ara verilmemekte fayda var, en az yılda bir kez doktora kontrole gidilmelidir.
Bazı özel durumlarda hipertansiyon bir böbrek hastalığına veya hormon artışına bağlı olabilmektedir. Bu durumlarda böbrek hastalığının veya hormonal bozukluğun tedavisi ile kan basıncı düzeltebilir veya daha az sayıda ilaçla daha rahat kontrol edilebilir hale gelebilir.
Bu sebeple hipertansiyon önemle tedavisi gereken bir hastalıktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir