Kalp Krizi Belirtileri ve Önlemi

Bu belirtileri yaşıyorsanız kalp krizi geçiriyor olabilirsiziniz!
Kalp krizinin en yaygın olarak görülen belirtileri; yoğun bir şekilde halsizlik, kalbin çok hızlı çarpması ya da düzensiz kalp çarpıntısı, nefes darlığı, kalbe yetersiz kan gelmesi ve akabinde oluşan göğüs ağrısıdır. Eğer bunları normal günlük aktiviteleriniz sırasında yaşarsanız bu kalp krizi belirtisi olabilir.

Kalp krizi sırasında göğüste yaşanan baskı, doluluk hissi ve göğüs sanki eziliyormuş gibi yaşanan ağrı genellikle bir kaç dakikadan uzun sürmektedir. Ağrının derecesi, krizin şiddetine göre orta dereceliden şiddetliye doğru farklılık gösterebilmektedir.
Göğüs ağrısına baş dönmesi, gözlerin kararması, ani terleme mide bulantısı eşlik edebilir. Vücut ısısı düşerek cilt soğuyabilir ve kişiye kaygı ve sinirlilik hakim olabilir.
KALP KRİZİ BELİRTİLERİ VE KISA AÇIKLAMALARI
Bölgesinde Rahatsızlık ve Ağrı: Kalp krizinin sebep olduğu göğüs ağrısı bıçak gibi giren bir ağrıya benzemektedir. Sanki göğsün ortası sıkılıyor ya da üzerine baskı uygulanıyor gibi hissedebilirsiniz. Bu ağrı 3-4 dakika sürebilir, ara ara geçip tekrar geri gelebilmektedir
Vücudun Üst Kısmında Ağrılar: Göğüste yaşanan ağrılar vücudun üst kısmında herhangi bir bölgeyi etkisi altına alabilir. Omuzlar, kollar, sırtın üst kısmı, dişler ya da çene ağrılarının tümü kalp krizinin belirtisi olarak gösterilebilir.
Karın Ağrısı: Kriz anında yaşanan ağrılar mideye dahi inebilir ve mide yanmasına, reflü belirtisine benzer ağrılar yaşanabilir.
Solunum Güçlüğü: Derin nefes almaya çalıştığınız zaman bunu yapmak mümkün olmayabilir. Bu durum genellikle göğüs ağrısından önce gelmektedir.
Kaygı: Herhangi bir neden olmaksızın aniden kaygılı bir ruh hali yaşabilirsiniz.
Bu belirtileri yaşıyorsanız kalp krizi geçiriyor olabilirsiziniz!
Baş Dönmesi: Göğüs ağrısıyla birlikte bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz ve başınız dönmeye başlayabilir.
Terleme: Aniden terleme başlar ve cilt ısısı düşer
Mide Bulantısı ve Kusma: Mideniz aşırı derecede bulanabilir ve kusma ihtiyacı hissedebilirsiniz.
Bu belirtileri yaşıyorsanız kalp krizi geçiriyor olabilirsiziniz!
KALP KRİZİ NEDİR?
Kalp krizi, kalbe kan taşıyan damarlardan birinin (çoğunlukla koroner arterin) tıkanması sonucu meydana gelir.
Damar tıkandığında kalp fonksiyonunu yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz ve çalışması yavaşlar ya da durur. Bu zamana yayılan bir süreçtir ve damar tıkanıklığına bağlı olarak kalbin zarar görmesi yıllar sürebilir.
Damar tıkanıklığı genellikle, damarlarda biriken ve zaman içinde damarı tıkayacak kadar hacim kazanan plaklar nedeniyle meydana gelmektedir.
Kalp kasının, tıkanan damarın bulunduğu bölgesi ölmeye ve kas dokusunun yerini ölü doku almaya başlar. İşte bu noktada damar tıkanıklığına zamanında müdahale edilmesi hayati önem taşımaktadır. Çünkü damar ne kadar çabuk temizlenirse, kalbin oksijensizlik sebebiyle işlevini kaybeden bölgesi o kadar sınırlı kalır.
Kalp krizinin daha az görülen bir diğer nedeni ise koroner arterde meydana gelen ani kasılmalardır. Bu ani kasılmalar, damarı tıkayan plağa bağlı olmaksızın yaşanabilir. Damar kasıldığında kalbe kan akışı durur ve bunun sonucunda kalp krizi yaşanabilir.
Her iki durumda da kalp çalışamaz hale gelir ve vücudun ihtiyaç duyduğu kirli kanı toplama, temizleme ve temiz kanı vücuda pompalama görevini yerine getiremez.
KİMLER RİSK ALTINDA?
Belirli faktörler damar tıkanıklığı ve dolayısıyla kalp krizi riskini yükseltmektedir. Bu risk faktörlerinin çoğu kontrol altına alınabilen faktörlerdir.
Sigara kullanımı

Yüksek tansiyon

Yüksek kolesterol

Yüksek kan şekeri

Fiziksel aktivite eksikliği

Sağlıksız beslenme

Aşırı kilo ve obezite

Bu risk faktörlerinden bazıları (yüksek tansiyon, aşırı kilo ve yüksek kan şekeri) genellikle bir arada görülür ve buna “metabolik sendrom” denir. Metabolik sendrom yaşayanlar diğer kişilere göre 5 kat daha fazla kalp krizi riski taşımaktadır.
Yukarıdaki faktörler doğru beslenme, düzenli egzersiz, kilo kaybı ve sigarayı bırakma ile kontrol altına alınabilmektedir. Ancak yaş (erkeklerde 45, kadınlarda ise 55 yaş sonrası kalp krizi riski yükselmektedir), aile geçmişinde görülen kalp krizleri gibi kontrol altına alınamayacak bazı faktörler de kalp krizi riskini yükseltir.
KALP KRİZİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?
Sağlıklı beslenmelisiniz, kalp ve damar sağlığının korunması için çok önemlidir. Hazır, konserve gıdalar ve trans yağ içeren fast-food yerine daha çok meyve, sebze tüketmelisiniz.
Satın aldığınız süt ve süt ürünlerinin yağsız ya da az yağlı olmasına özen gösterinmelisiniz.
Bu belirtileri yaşıyorsanız kalp krizi geçiriyor olabilirsiziniz!
Mümkün olduğunca hareket ediniz. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler kalbinizi güçlendirir ve kan dolaşımını düzenler.Sigara içiyorsanız, bırakın. Ayrıca ikinci el sigara dumanı solunan ortamlardan uzak durunuz. Sigarayı bırakmak için profesyonel yardım alabilirsiniz.Yüksek tansiyon, şeker ve yüksek kolesterol gibi sorunlarınız varsa bunları ihmal etmeyin ve doktorunuzun önerilerine kulak veriniz.
ÖNLEMLER
Kalp krizinin bu kadar yaygın ve tehlikeli bir hastalık olduğu düşünülürse bir “acil eylem planı” oluşturmak, krizin kalbe verebileceği zararı azaltmak ya da “hayatta kalabilmek” adına oldukça önem taşımaktadır.
Acil durumda yapılacak müdahale sırasında sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına kullandığınız tüm ilaçların ve varsa alerjiniz bulunan ilaçların bir listesini hazırlayın ve bu listeyi sürekli cebinizde taşıyın. Yaşadığınız bölgedeki en yakın hastanelerin ve ambulans servislerinin telefonlarını yanınızda bulundurunuz. Yakınlarınızı kriz sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirin. Kalp krizi sırasında aranabilecek yakınlarınızın telefonlarını cebinizde, kolay bulunabilecek bir noktada tutunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir